You and all five of your roommates have a not-so-healthy love of Mountain Dew. First, maybe switch to diet? Second, turn all those empties into a healthy chunk of change by bringing (rinsed!) cans and bottles to your local recycling center. If you alone drink two cans per day everyday, at an average 5 cents per can, you could have more than $35 at the end of the year, enough for a few weeks of laundry—or a steak dinner.
Take advantage of your strong typing and computer skills. If you are a fast and accurate typist, if you are great at creating interesting presentations with sophisticated graphics, or if you excel at creating tables and graphs to represent data, you may be able to get paid to teach and help other students with their assignments and hone your own skills at the same time.
×